KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16292014
*
nr 1629 2014
Pelle Thommessen
(1912-1979), Norge
Oljemålning, Mor och barn. Signerad. Olja på duk, 78x77 cm, yttermått inklusive ram: 92x91 cm
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk målare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 17 juni 2024
kl 18:30:09
- Tema
17 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Pelle Thommessen
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk målare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.
Läs mer om Pelle Thommessen
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk kvinna kvinnor mor och barn norden nordeuropa norge norsk olja oljemålning pelle thommessen skandinavien skandinavisk
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27
-
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06
-
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05
*
Pelle Thommessen
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk målare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Pelle Thommessen
nr 1629 2014
Pelle Thommessen
(1912-1979), Norge
Oljemålning, Mor och barn. Signerad. Olja på duk, 78x77 cm, yttermått inklusive ram: 92x91 cm
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk målare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 juni 2024 |
- Tema
17 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Pelle Thommessen
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk mÃ¥lare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.Läs mer om Pelle Thommessen
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk kvinna kvinnor mor och barn norden nordeuropa norge norsk olja oljemålning pelle thommessen skandinavien skandinavisk
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27 -
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06 -
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05



