KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17191004

nr 1719 1004

Oskar Bergman

(1879-1963), Sverige

Oljemålning, Kobbe med fåglar. Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 30x47 cm, yttermått inklusive ram: 45x62

Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.

Utrop:

8.000 kr

Såld:

7.200 kr

måndag 25 augusti 2025
kl 20:28:09

24/8 22:16:06 1      7.000 kr
25/8 20:23:10 2      Vinnande bud

  • Klassiska
  • 25 aug

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Oskar Bergman

Läs mer om Oskar Bergman