KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052188

nr 1405 2188

Märta Rudbeck

(1882-1933), Sverige

Oljemålning, "Fontenay-aux-Roses", Paris". Signerad, ej ram. Olja på pannå, 37x26 cm, oramad

Kondition: slitage, skador

Märta Rudbeck, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1882, död 1933.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

5.200 kr

måndag 21 juni 2021
kl 19:25:54

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Märta Rudbeck

Läs mer om Märta Rudbeck