KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052106
*
nr 1405 2106
Maria Boczewska
(f. 1940), Polen
Oljemålning, "Sommar vid Sofia". Stockholmsmotiv, Bergsprängargränd. Signerad, daterad -95. Olja på duk, 61x76, yttermått inklusive ram: 69x84 cm
Maria Boczewska, polsk bildkonstnär och skulptör född i Warszawa 1940.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 21 juni 2021
kl 20:22:14
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Maria Boczewska
Maria Boczewska, polsk bildkonstnär och skulptör född i Warszawa 1940.
Läs mer om Maria Boczewska
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergsprängargränd maria boczewska motiv från stockholm olja olja på duk oljemålning poland polen polish polsk stockholm stockholmsmotiv svensk sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Maria Boczewska
Maria Boczewska, polsk bildkonstnär och skulptör född i Warszawa 1940.
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Maria Boczewska
nr 1405 2106
Maria Boczewska
(f. 1940), Polen
Oljemålning, "Sommar vid Sofia". Stockholmsmotiv, Bergsprängargränd. Signerad, daterad -95. Olja på duk, 61x76, yttermått inklusive ram: 69x84 cm
Maria Boczewska, polsk bildkonstnär och skulptör född i Warszawa 1940.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 juni 2021 |
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Maria Boczewska
Maria Boczewska, polsk bildkonstnär och skulptör född i Warszawa 1940.Läs mer om Maria Boczewska
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergsprängargränd maria boczewska motiv från stockholm olja olja på duk oljemålning poland polen polish polsk stockholm stockholmsmotiv svensk sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



