KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17526487

nr 1752 6487

Knut Gruva

(1902-1981), Sverige

Oljemålning, Signerad, daterad 51, skördetid. Olja på duk, 32x47 cm, yttermått inklusive ram: 45x60 cm

Knut Gruva, svensk målare född i Stockholm 1902, död 1981.

måndag 12 januari 2026
kl 18:21:17

Knut Gruva

Läs mer om Knut Gruva