KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308086
*
nr 1230 8086
Ivan Constantin Johansson
(1895-1946), Sverige
Oljemålning, Waxholmsbåt, Stockholms skärgård, signerad. Olja på pannå, 38x45 cm
Ivan Constantin Johansson, svensk bildkonstnär född i Timrå 1895, död 1946.
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2019
kl 18:06:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/1 04:28:14
1
500 kr
21/1 18:01:28
2
Vinnande bud
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Ivan Constantin Johansson
Ivan Constantin Johansson, svensk bildkonstnär född i Timrå 1895, död 1946.
Läs mer om Ivan Constantin Johansson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på pannå oljemålning oljemålningar skärgårdsmotiv stockholms skärgård stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vaxholmsbåt vaxholmsbåtar waxholmsbåt
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Ivan Constantin Johansson
Ivan Constantin Johansson, svensk bildkonstnär född i Timrå 1895, död 1946.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Ivan Constantin Johansson
nr 1230 8086
Ivan Constantin Johansson
(1895-1946), Sverige
Oljemålning, Waxholmsbåt, Stockholms skärgård, signerad. Olja på pannå, 38x45 cm
Ivan Constantin Johansson, svensk bildkonstnär född i Timrå 1895, död 1946.
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 21/1 04:28:14 | 1 | 500 kr |
| 21/1 18:01:28 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Ivan Constantin Johansson
Ivan Constantin Johansson, svensk bildkonstnär född i TimrÃ¥ 1895, död 1946.Läs mer om Ivan Constantin Johansson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på pannå oljemålning oljemålningar skärgårdsmotiv stockholms skärgård stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vaxholmsbåt vaxholmsbåtar waxholmsbåt
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



