KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052102

nr 1405 2102

Inga Hense

(1919-1999), Sverige

Oljemålning, Inga Hense (1919-1999), Sverige. Komposition med rödbetor, Signerad. Olja på pannå, 21x25 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

Inga Hense, svensk målare och konsthantverkare född i Helsingborg 1919, död 1999.

Utrop:

800 kr

Såld:

900 kr

måndag 21 juni 2021
kl 20:13:55

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Inga Hense

Läs mer om Inga Hense