KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14413319
*
nr 1441 3319
Inga Bagge
(1916-1988), Sverige
Oljemålning, Man. Signerad, daterad -35. Olja på pannå, 40x34, yttermått inklusive ram: 52x45 cm
Inga Bagge, svensk skulptör och målare född i Stockholm 1916, död 1988.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 januari 2022
kl 19:51:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/1 18:53:37
1
100 kr
10/1 19:06:59
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Inga Bagge
Inga Bagge, svensk skulptör och målare född i Stockholm 1916, död 1988.
Läs mer om Inga Bagge
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: inga bagge man olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9155 Oljemålning
Agneta Nilsson, "Bled Slovenien". Monogramsignerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:19
-
9340 Oljemålning
Alf Sundström (1888-1961), Sverige. Signerad, Stoc..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:38
-
9218 Oljemålning
Arup Jensen (1906-1956), Danmark. Signerad. Olja p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:07
-
9314 Oljemålning
C L Lagerquist. Signerad, daterad 1912, stilleben...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:19
-
9330 Oljemålning
Carl Gunnar Svensson, Signerad, Blivande mor. Olja..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:23
-
9338 Oljemålning
Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. "Vy mo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:54
*
Inga Bagge
Inga Bagge, svensk skulptör och målare född i Stockholm 1916, död 1988.
Läs mer om Inga Bagge
nr 1441 3319
Inga Bagge
(1916-1988), Sverige
Oljemålning, Man. Signerad, daterad -35. Olja på pannå, 40x34, yttermått inklusive ram: 52x45 cm
Inga Bagge, svensk skulptör och målare född i Stockholm 1916, död 1988.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 januari 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/1 18:53:37 | 1 | 100 kr |
10/1 19:06:59 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Inga Bagge
Inga Bagge, svensk skulptör och mÃ¥lare född i Stockholm 1916, död 1988.Läs mer om Inga Bagge
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: inga bagge man olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9155 Oljemålning
Agneta Nilsson, "Bled Slovenien". Monogramsignerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:19 -
9340 Oljemålning
Alf Sundström (1888-1961), Sverige. Signerad, Stoc..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:38 -
9218 Oljemålning
Arup Jensen (1906-1956), Danmark. Signerad. Olja p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:07
-
9314 Oljemålning
C L Lagerquist. Signerad, daterad 1912, stilleben...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:19 -
9330 Oljemålning
Carl Gunnar Svensson, Signerad, Blivande mor. Olja..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:23 -
9338 Oljemålning
Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. "Vy mo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:54