KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13351126

nr 1335 1126

Hedvig Tegnér

(1866-1961), Sverige

Oljemålning, Signerad, daterad 1918, "Kulle vid hafvet". Olja på duk, 73x58 cm

Hedvig Tegnér, svensk bildkonstnär född 1866 i Kristianstad, död 1961 i Lund.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

300 kr

måndag 29 juni 2020
kl 20:59:44

29/6 20:54:44 1      Vinnande bud
29/6 20:54:57 1      justering av budtak

  • Tema
  • 29 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Hedvig Tegnér

Läs mer om Hedvig Tegnér