KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052046
*
nr 1405 2046
Gerd Ehrensvärd
(1903-1998), Sverige
Oljemålning, Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 68x59cm
Gerd Ehrensvärd, svensk målare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 juni 2021
kl 20:20:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/6 18:30:16
1
Vinnande bud
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Gerd Ehrensvärd
Gerd Ehrensvärd, svensk målare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.
Läs mer om Gerd Ehrensvärd
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gerd ehrensvärd kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på pannå oljemålning oljemålningar stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27
-
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06
-
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05
*
Gerd Ehrensvärd
Gerd Ehrensvärd, svensk målare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Gerd Ehrensvärd
nr 1405 2046
Gerd Ehrensvärd
(1903-1998), Sverige
Oljemålning, Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 68x59cm
Gerd Ehrensvärd, svensk målare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.000 kr |
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 juni 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 6/6 18:30:16 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Gerd Ehrensvärd
Gerd Ehrensvärd, svensk mÃ¥lare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.Läs mer om Gerd Ehrensvärd
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gerd ehrensvärd kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på pannå oljemålning oljemålningar stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27 -
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06 -
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05



