KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11898015
*
nr 1189 8015
Oljemålning
G Pozzuolo, Man. Olja på pannå, 31x21
Följerätt
Utrop:
400 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 juni 2018
kl 19:43:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/6 14:13:51
1
100 kr
5/6 15:46:06
2
300 kr
10/6 22:28:37
3
400 kr
10/6 22:35:17
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: g pozzuolo man olja olja på pannå oljemålning oljemålningar
-
4070 Oljemålning
A Löthman. Signerad, daterad 1943, Rådhustorget, S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:15
-
4334 Oljemålning
Alf Wiesel. Signerad, daterad - 50, landskap med h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 19:30
-
3135 Oljemålning
Allan Egnell (1884-1960), Sverige. Signerad, "Orba..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:27
-
4335 Oljemålning
Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Sommarlandskap...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:34
-
1021 Oljemålning
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Geijersgård..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:17
-
3021 Oljemålning
Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, 49x5..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:39
*
Oljemålning
nr 1189 8015
Oljemålning
G Pozzuolo, Man. Olja på pannå, 31x21
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 400 kr |
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 juni 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/6 14:13:51 | 1 | 100 kr |
5/6 15:46:06 | 2 | 300 kr |
10/6 22:28:37 | 3 | 400 kr |
10/6 22:35:17 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: g pozzuolo man olja olja på pannå oljemålning oljemålningar
-
4070 Oljemålning
A Löthman. Signerad, daterad 1943, Rådhustorget, S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:15 -
4334 Oljemålning
Alf Wiesel. Signerad, daterad - 50, landskap med h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 19:30 -
3135 Oljemålning
Allan Egnell (1884-1960), Sverige. Signerad, "Orba..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:27
-
4335 Oljemålning
Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Sommarlandskap...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:34 -
1021 Oljemålning
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Geijersgård..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:17 -
3021 Oljemålning
Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, 49x5..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:39