KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13058426
*
nr 1305 8426
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Oljemålning, Vårdag, Kastellholmen. Signerad, 1939. Olja på duk, 46x54 cm
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 februari 2020
kl 19:03:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/2 03:14:16
1
250 kr
3/2 18:52:29
2
200 kr
3/2 18:52:29
1
250 kr (Budbetjänt)
3/2 18:53:49
2
400 kr
3/2 18:55:35
1
350 kr
3/2 18:55:35
2
400 kr (Budbetjänt)
3/2 18:58:09
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ellis wallin kastellholmen olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vårdag
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Ellis Wallin
nr 1305 8426
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Oljemålning, Vårdag, Kastellholmen. Signerad, 1939. Olja på duk, 46x54 cm
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 3 februari 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/2 03:14:16 | 1 | 250 kr |
| 3/2 18:52:29 | 2 | 200 kr |
| 3/2 18:52:29 | 1 | 250 kr (Budbetjänt) |
| 3/2 18:53:49 | 2 | 400 kr |
| 3/2 18:55:35 | 1 | 350 kr |
| 3/2 18:55:35 | 2 | 400 kr (Budbetjänt) |
| 3/2 18:58:09 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Ellis Wallin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ellis wallin kastellholmen olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vårdag
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



