KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308076
*
nr 1230 8076
Edgar Wallin
(1892-1963), Sverige
Oljemålning, Signerad 1945, Gamla Stan. Olja på pannå. 30x 35
Edgar Wallin, svensk målare född i Stockholm 1892, död 1963 i Stockholm.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2019
kl 19:52:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/1 00:29:36
1
Vinnande bud
21/1 16:31:47
1
justering av budtak
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Edgar Wallin
Edgar Wallin, svensk målare född i Stockholm 1892, död 1963 i Stockholm.
Läs mer om Edgar Wallin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: edgar wallin gamla stan olja olja på pannå oljemålning oljemålningar stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8139 Oljemålning
Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:55
*
Edgar Wallin
Edgar Wallin, svensk målare född i Stockholm 1892, död 1963 i Stockholm.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Edgar Wallin
nr 1230 8076
Edgar Wallin
(1892-1963), Sverige
Oljemålning, Signerad 1945, Gamla Stan. Olja på pannå. 30x 35
Edgar Wallin, svensk målare född i Stockholm 1892, död 1963 i Stockholm.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.500 kr |
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/1 00:29:36 | 1 | Vinnande bud |
| 21/1 16:31:47 | 1 | justering av budtak |
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Edgar Wallin
Edgar Wallin, svensk mÃ¥lare född i Stockholm 1892, död 1963 i Stockholm.Läs mer om Edgar Wallin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: edgar wallin gamla stan olja olja på pannå oljemålning oljemålningar stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8139 Oljemålning
Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53 -
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:55



