KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16144080
nr 1614 4080
Calle Nyland
(f. 1907), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad -1938, Tjärn med näckrosor. Olja på duk: 50x75 cm, yttermått inklusive ram: 71x95 cm
Calle Nyland, född 1907 i Kopparberg, Dalarna, svensk målare och grafiker.
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
måndag 22 april 2024
kl 19:19:58
300 kr
350 kr
Calle Nyland
Läs mer om Calle Nyland