KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16144080

nr 1614 4080

Calle Nyland

(f. 1907), Sverige

Oljemålning, Signerad, daterad -1938, Tjärn med näckrosor. Olja på duk: 50x75 cm, yttermått inklusive ram: 71x95 cm

Calle Nyland, född 1907 i Kopparberg, Dalarna, svensk målare och grafiker.

Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

måndag 22 april 2024
kl 19:19:58

Calle Nyland

Läs mer om Calle Nyland