KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13658083
nr 1365 8083
Calle Nyland
(f. 1907), Sverige
Oljemålning, Fjordlandskap med stugor. Signerad, daterad 1937. Olja på duk, 77x77 cm
Calle Nyland, född 1907 i Kopparberg, Dalarna, svensk målare och grafiker.
Utrop:
600 kr
måndag 7 december 2020
kl 19:02:23
Calle Nyland
Läs mer om Calle Nyland