KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12475033
*
nr 1247 5033
Alfred Hedlund
(1884-1930), Sverige
Oljemålning, Fjelle Kyrka, Lund, Signerad. Olja på duk, 49x64
Kondition: lagad
Alfred Hedlund, svensk målare född 1884, död 1930.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 april 2019
kl 20:43:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/4 01:00:36
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Kerstin Hörnlund (f. 1940)
Keramiker utbildad vid Konstfack 1961-1965. Arbetar i stengods och porslin och var knuten till Rörstrand 1981-1990. Formade bl a stora terriner, fruktfat mm.
Nils Emil Lundström (1865-1960)
Målare, porslinsmålare, keramiker, textilkonstnär. Verksam på Rörstrand mellan 1896-1935. Anses bl a stå bakom servisklassikern Ostindia. Arbetade annars mycket med konstobjekt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alfred hedlund fjelle kyrka lund olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Alfred Hedlund
Kondition: lagad
Alfred Hedlund, svensk målare född 1884, död 1930.
nr 1247 5033
Alfred Hedlund
(1884-1930), Sverige
Oljemålning, Fjelle Kyrka, Lund, Signerad. Olja på duk, 49x64
Kondition: lagad
Alfred Hedlund, svensk målare född 1884, död 1930.
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 april 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/4 01:00:36 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Kerstin Hörnlund (f. 1940)
Keramiker utbildad vid Konstfack 1961-1965. Arbetar i stengods och porslin och var knuten till Rörstrand 1981-1990. Formade bl a stora terriner, fruktfat mm.
Nils Emil Lundström (1865-1960)
Målare, porslinsmålare, keramiker, textilkonstnär. Verksam på Rörstrand mellan 1896-1935. Anses bl a stå bakom servisklassikern Ostindia. Arbetade annars mycket med konstobjekt.
Keramiker utbildad vid Konstfack 1961-1965. Arbetar i stengods och porslin och var knuten till Rörstrand 1981-1990. Formade bl a stora terriner, fruktfat mm.
Nils Emil Lundström (1865-1960)
Målare, porslinsmålare, keramiker, textilkonstnär. Verksam på Rörstrand mellan 1896-1935. Anses bl a stå bakom servisklassikern Ostindia. Arbetade annars mycket med konstobjekt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alfred hedlund fjelle kyrka lund olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



