KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16348240
nr 1634 8240
Nora von Samson-Himmelstierna
(1891-1982), Sverige
Oljemålning, Nora von Samson-Himmelstierna (1891-1982), Porträtt av kvinna. Signerad. Olja på duk, 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 58x45 cm
Nora von Samson-Himmelstierna Lundgren, svensk målare och grafiker född i Wesenberg, Guvernementet Estland, Kejsardömet Ryssland, 1891, död 1982 i Norrköping.
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
måndag 5 augusti 2024
kl 19:24:00
100 kr
150 kr
Nora von Samson-Himmelstierna
Läs mer om Nora von Samson-Himmelstierna