SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Nattvardskalk 6445157
nr 644 5157
Nattvardskalk
silver, förgylld, stämplad A. K. 1846 (Andreas Kotro) St. Petersburg, höjd: 26
Utrop:
8.000 kr
Såld:
12.800 kr
måndag 7 juni 2010
11.100 kr
8.200 kr
9.200 kr
10.000 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver