ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14049105
*
nr 1404 9105
Spegel
Empire, mahogny. + inkomplett konsol, Bredd: 81 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 82 cm
Kondition: inkomplett, saknar bakstycke på konsolbord, skadad
Utrop:
700 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 juni 2021
kl 20:22:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/6 19:17:19
1
300 kr
21/6 20:15:58
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Kondition: inkomplett, saknar bakstycke på konsolbord, skadad
nr 1404 9105
Spegel
Empire, mahogny. + inkomplett konsol, Bredd: 81 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 82 cm
Kondition: inkomplett, saknar bakstycke på konsolbord, skadad
| Utrop: | 700 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 juni 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 21/6 19:17:19 | 1 | 300 kr |
| 21/6 20:15:58 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



