SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Matskedar + kaffeskedar 7618572
*
nr 761 8572
Matskedar + kaffeskedar
4 + 4 delar, Silver, Olika, Bla Johan Leffler Falun 1789, 250g ca
Utrop:
800 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 maj 2012
kl 17:59:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/5 09:54:55
1
Vinnande bud
28/5 12:58:48
2
1.000 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffesked kaffeskedar matskedar olika silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32
-
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16
-
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
-
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
*
Matskedar + kaffeskedar
nr 761 8572
Matskedar + kaffeskedar
4 + 4 delar, Silver, Olika, Bla Johan Leffler Falun 1789, 250g ca
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 maj 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 28/5 09:54:55 | 1 | Vinnande bud |
| 28/5 12:58:48 | 2 | 1.000 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffesked kaffeskedar matskedar olika silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32
-
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16 -
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21 -
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43




