SILVER & METAL / Silver / Luktdosa 7551079
nr 755 1079
Luktdosa
silver, 1766, gilt, height: 4, 5, Carl Persson Klingwall, Västerås, (1763-1789), ca 25 g,
Silver, 1766, Förgylld, höjd: 4, 5, Carl Persson Klingwall, Västerås, (1763-1789), ca 25 g
2500
SEK 3300
Monday April 23 2012
at 18:24:52
2.000 kr
2.400 kr
3.200 kr
2.800 kr
3.000 kr
- Thema-auction
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver