Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 15384457



*

nr 1538 4457


Ljusstakar

ett par, silver, Löfman, 1982. Höjd: 8,5 cm, bruttovikt: 350 g


Utrop:

500 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 maj 2023
kl 20:56:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/4 11:52:41 1      100 kr
25/4 13:14:22 2      150 kr
25/4 22:15:25 3      350 kr
27/4 21:33:51 4      250 kr
27/4 21:33:51 3      300 kr (Budbetjänt)
30/4 13:51:09 5      350 kr
30/4 13:51:09 3      350 kr (Budbetjänt)
30/4 13:51:13 5      400 kr
1/5 08:29:41 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake löfman silver ädelmetall
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:27
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30
  • 8065 Ljusstake
    Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:48
  • 8184 Spegellampetter
    Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr