KONST / Litografier / Färglitografi 11709064
*
nr 1170 9064
Richard Lindner
(1901-1978), USA
Färglitografi, Signerad och numrerad 14/250, bladets mått: 71x55 cm
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2018
kl 20:15:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/3 20:14:02
1
Vinnande bud
- Tema
19 mar
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik med mera av konstnärer som Olle Bærtling, Slas Stig Claesson, Corneille, Marc Chagall, Peter Dahl, Salvador DalÃ, Yrjö Edelmann, S ...
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Richard Lindner
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.
Läs mer om Richard Lindner
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: amerika amerikansk färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad richard lindner usa
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44
-
8061 Färglitografi
2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Son, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8171 Färglitografi
Birger Halling (1907-1996), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
8039 Färglitografi
efter Pablo Picasso, numrerad 8/500, "Flamengo dan..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39
-
8225 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53
-
8043 Färglitografi
Inger Winther, "Agtipar". Signerad, numrerad ea 3/..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:51
*
Richard Lindner
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Richard Lindner
nr 1170 9064
Richard Lindner
(1901-1978), USA
Färglitografi, Signerad och numrerad 14/250, bladets mått: 71x55 cm
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 17/3 20:14:02 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
19 mar
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik med mera av konstnärer som Olle Bærtling, Slas Stig Claesson, Corneille, Marc Chagall, Peter Dahl, Salvador DalÃ, Yrjö Edelmann, S ...
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Richard Lindner
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.Läs mer om Richard Lindner
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: amerika amerikansk färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad richard lindner usa
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44 -
8061 Färglitografi
2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Son, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8171 Färglitografi
Birger Halling (1907-1996), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
8039 Färglitografi
efter Pablo Picasso, numrerad 8/500, "Flamengo dan..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39 -
8225 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53 -
8043 Färglitografi
Inger Winther, "Agtipar". Signerad, numrerad ea 3/..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:51



