KONST / Litografier / Litografiskt blad 16338001
nr 1633 8001
John Bauer
(1882-1918), Sverige
Litografiskt blad, "Den lilla prinsessan och trollen", Litografi no 6 ur sviten Troll, 1915, ej signerad, bladets mått: 12,3x8,7, yttermått inklusive ram: 42x33 cm
John Bauer, svensk konstnär född i Jönköping 1882, död 1918.
Utrop:
6.000 kr
Såld:
4.400 kr
måndag 29 juli 2024
kl 19:15:58
4.000 kr
4.200 kr