ART / Lithographs / Litographs 14632081
nr 1463 2081
Börje Veslen
(1903-1973), Sverige
Börje Veslen (1903-1973), Sweden. 15 st originallitografier i mapp samt 3 bokverk, 1940s/1950s. Mapp "Skuggorna" med 15 originallitografier. Tre böcker "Parnass", "Entr'acte" innehållande 20 origianllitografier samt "Entr'acte II" innehållande 24 originallitografrier. Litografier och "Entr'acte II" signerade. Bildstorlek ca 20x15 cm, Ytskikt med slitage. Repor. Några något missfärgade.
LITOGRAPHS, 15 st originallitografier i mapp samt 3 bokverk, 1940-/50-tal. Mapp "Skuggorna" med 15 originallitografier. Tre böcker "Parnass", "Entr'acte" innehållande 20 origianllitografier samt "Entr'acte II" innehållande 24 originallitografrier. Litografier och "Entr'acte II" signerade. Bildstorlek ca 20x15 cm
Condition: Ytskikt med slitage. Repor. Några något missfärgade
Börje Veslen, Swedish painter, printmaker and journalist born 1903, dead 1973.
2000
SEK 1500
Monday April 25 2022
at 18:33:53
25/4 13:31:17
- Thema-auction
Apr 25
Read more about Grafik
Börje Veslen
Read more about Börje Veslen