Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Kopp 4542020



*

nr 454 2020


Kopp

Lenght: ()


Silver, Wien, 1820-tal, höjd: 7


Estimate:

300

Sold:

SEK 1400

Auction date:

Monday February 19 2007
at 16:10:15


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/2 12:23:37 1      350 kr
16/2 15:46:19 2      1.200 kr
18/2 23:51:45 3      550 kr
18/2 23:52:19 3      650 kr
18/2 23:52:47 3      750 kr
19/2 14:40:17 4      850 kr
19/2 14:41:06 4      950 kr
19/2 15:08:51 3      1.100 kr
19/2 15:09:44 3      1.300 kr
19/2 16:05:09 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: austria europa europeisk kopp silver vienna wien ädelmetall österrike österrikisk
  • 7208 Frukostkoppar
    2 pcs, Spode, 'The Spode blue room collection', It..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49
  • 7158 COFFEE SET
    Rosenthal, Germany, 27 del,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:48
  • 7143 ARMCHAIR
    Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Genombruten ryg..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:54
  • 7142 CHAIR
    Dr Åkerblom. Genombruten rygg med spjälor, kopplad..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:14
  • 7138 CHAIRS
    one pair, Lilla Ã…land, Stolab, Carl Malmsten (1888..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:09




Ladda ner broschyr