Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Stolar & FÃ¥töljer / Karmstolar 9344052



*

nr 934 4052


Karmstolar

1 par, björk, 1930-tal, Josef Frank, Thonet, Tjeckoslovakien, stämpelmärkta, (bemålade och stoppade sitsar)


Kondition: färgbortfall, skadad

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 januari 2015
kl 19:55:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/1 17:17:43 1      1.500 kr
12/1 19:49:13 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • 12 jan

e-auktion

Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.

Läs mer om e-auktion
  • Läs mer...
Josef Frank (1885-1967)
Svensk arkitekt, formgivare och professor med rötter i Österrike.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björk josef frank karmstol karmstolar stol stolar stämpelmärkta svenskt tenn thonet tjeckoslovakien trä
  • 8162 BaljfÃ¥tölj
    sengustaviansk stil, förgylld med röd klädsel
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 8164 Bergère
    Gustaviansk stil
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8163 Bergèrer
    ett par, Louis XVI-stil, förgyllda med röd klädsel
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40




Ladda ner broschyr