Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kakfat 7559483



*

nr 755 9483


Kakfat

1 par, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1847, totalvikt 1kg


Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 19:53:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/4 07:22:53 1      4.600 kr
23/4 10:54:10 2      Vinnande bud



  • Tema
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaf möllenborg kakfat silver stockholm ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8244 Jardiniere
    silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 8018 Karaff med sil..
    1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr