KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2197592
*
nr 219 7592
Veronika Keerdoja
(1904-1985), Sverige
Gouache , V.Keerdoja, Landskap, 63 x 48, -64
Veronika Keerdoja, estnisk-svensk bildkonstnär född 1904 i Otepää, Estland, död 1985.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
850 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 mars 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/3 17:41:53
1
100 kr
3/3 12:12:50
2
400 kr
3/3 12:14:29
2
800 kr
3/3 14:35:25
3
200 kr
3/3 14:35:41
3
250 kr
3/3 14:36:14
3
300 kr
3/3 14:36:29
3
350 kr
3/3 14:36:59
3
400 kr
3/3 15:31:18
1
450 kr
3/3 15:32:15
1
500 kr
3/3 15:33:41
1
550 kr
3/3 15:34:47
1
600 kr
3/3 15:35:45
1
650 kr
3/3 15:36:53
1
700 kr
3/3 15:37:29
1
750 kr
3/3 15:38:11
1
800 kr
3/3 15:38:44
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Veronika Keerdoja
Veronika Keerdoja, estnisk-svensk bildkonstnär född 1904 i Otepää, Estland, död 1985.
Läs mer om Veronika Keerdoja
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache keerdoja konst landskap landskapsmotiv landskapsmåleri sverige täckfärg vattenfärg veronika keerdoja
-
9083 Gouache
Bengt Fredriksson, Sommarlandskap. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
18 november kl 19:44
*
Veronika Keerdoja
Veronika Keerdoja, estnisk-svensk bildkonstnär född 1904 i Otepää, Estland, död 1985.
Läs mer om Veronika Keerdoja
nr 219 7592
Veronika Keerdoja
(1904-1985), Sverige
Gouache , V.Keerdoja, Landskap, 63 x 48, -64
Veronika Keerdoja, estnisk-svensk bildkonstnär född 1904 i Otepää, Estland, död 1985.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 850 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 mars 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/3 17:41:53 | 1 | 100 kr |
3/3 12:12:50 | 2 | 400 kr |
3/3 12:14:29 | 2 | 800 kr |
3/3 14:35:25 | 3 | 200 kr |
3/3 14:35:41 | 3 | 250 kr |
3/3 14:36:14 | 3 | 300 kr |
3/3 14:36:29 | 3 | 350 kr |
3/3 14:36:59 | 3 | 400 kr |
3/3 15:31:18 | 1 | 450 kr |
3/3 15:32:15 | 1 | 500 kr |
3/3 15:33:41 | 1 | 550 kr |
3/3 15:34:47 | 1 | 600 kr |
3/3 15:35:45 | 1 | 650 kr |
3/3 15:36:53 | 1 | 700 kr |
3/3 15:37:29 | 1 | 750 kr |
3/3 15:38:11 | 1 | 800 kr |
3/3 15:38:44 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Veronika Keerdoja
Veronika Keerdoja, estnisk-svensk bildkonstnär född 1904 i Otepää, Estland, död 1985.Läs mer om Veronika Keerdoja
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache keerdoja konst landskap landskapsmotiv landskapsmåleri sverige täckfärg vattenfärg veronika keerdoja
-
9083 Gouache
Bengt Fredriksson, Sommarlandskap. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
18 november kl 19:44