![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 3605393
*
nr 360 5393
Gouache
Lenght: ()
signerad E.A, 'Musikstund' 50x27
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday May 9 2005
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
7/5 11:58:03
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
tomorrow
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
1 juli at 18:12
*
Gouache
nr 360 5393
Gouache
Lenght: ()
signerad E.A, 'Musikstund' 50x27
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday May 9 2005 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
7/5 11:58:03 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
tomorrow
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
1 juli at 18:12