ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 6082831
*
nr 608 2831
GOUACHE (F)
Signerad -63, faces, 33x48,
Signerad -63, Ansikten, 33x48
Droit De Suite
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday November 2 2009
at 18:22:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/11 15:17:42
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ansikten gouache täckfärg vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:22
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:20
*
GOUACHE (F)
nr 608 2831
GOUACHE (F)
Signerad -63, faces, 33x48,
Signerad -63, Ansikten, 33x48
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 100 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday November 2 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 2/11 15:17:42 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ansikten gouache täckfärg vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:22 -
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:20



