![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 4172328
*
nr 417 2328
Willie Weberg
(1910-1995), Sverige
Lenght: ()
Gouache , Sign W (Willie Weberg ?), 48x40
Willie Weberg, Swedish painter, born 1910, dead 1995.
Droit De Suite
Estimate:
50
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday June 5 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/6 15:53:43
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg willie weberg willie weberg ?
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12
*
Willie Weberg
Willie Weberg, Swedish painter, born 1910, dead 1995.
nr 417 2328
Willie Weberg
(1910-1995), Sverige
Lenght: ()
Gouache , Sign W (Willie Weberg ?), 48x40
Willie Weberg, Swedish painter, born 1910, dead 1995.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 50 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday June 5 2006 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
12/6 15:53:43 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg willie weberg willie weberg ?
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12