Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4605174



*

nr 460 5174


Gouache

Sign, Ryssland, Rosor, 21 x 15


Utrop:

100 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 april 2007
kl 16:27:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/4 19:31:30 1      Vinnande bud
2/4 10:53:10 2      150 kr
2/4 10:54:00 2      250 kr
2/4 10:54:56 2      350 kr
2/4 13:22:05 2      450 kr
2/4 13:23:01 2      550 kr
2/4 15:11:42 2      650 kr
2/4 15:12:22 2      750 kr
2/4 15:13:15 2      850 kr
2/4 15:28:31 3      950 kr
2/4 15:30:22 3      1.100 kr


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rosor rysk ryska ryskt ryssland täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr