KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5587460
*
nr 558 7460
Gouache
Sign Bertil R:son Norén, Don Quijote, 57x78
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 december 2008
kl 17:25:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/12 19:02:18
1
100 kr
15/12 15:37:34
2
150 kr
15/12 17:12:50
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller don quijote gouache täckfärg vattenfärg
-
9083 Gouache
Bengt Fredriksson, Sommarlandskap. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:44
*
Gouache
nr 558 7460
Gouache
Sign Bertil R:son Norén, Don Quijote, 57x78
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 december 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/12 19:02:18 | 1 | 100 kr |
15/12 15:37:34 | 2 | 150 kr |
15/12 17:12:50 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller don quijote gouache täckfärg vattenfärg
-
9083 Gouache
Bengt Fredriksson, Sommarlandskap. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:44