KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11654530
*
nr 1165 4530
Gouache
Sign Aspelin, Interiör, motivet: 44x60
Följerätt
Utrop:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 februari 2018
kl 20:01:04
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache interiör täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. Ej signerad, "p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Gouache
nr 1165 4530
Gouache
Sign Aspelin, Interiör, motivet: 44x60
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 februari 2018 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache interiör täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. Ej signerad, "p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



