![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5053072
*
nr 505 3072
Gouache
Rune Rockström 1961 Blomstilleben, 49x34
Utrop:
300 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 januari 2008
kl 16:13:16
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/1 17:08:08
1
300 kr
28/1 15:05:46
2
500 kr
28/1 15:55:46
3
400 kr
28/1 15:56:15
3
500 kr
28/1 15:56:45
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:00
-
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:40
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 505 3072
Gouache
Rune Rockström 1961 Blomstilleben, 49x34
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 januari 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/1 17:08:08 | 1 | 300 kr |
28/1 15:05:46 | 2 | 500 kr |
28/1 15:55:46 | 3 | 400 kr |
28/1 15:56:15 | 3 | 500 kr |
28/1 15:56:45 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:00 -
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:40 -
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12