KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8605238
*
nr 860 5238
Ossian Elgström
(1883-1950), Sverige
Gouache, Ossian Elgström (1883-1950), 1945, "Den helige Johannes", 53 x 38
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 november 2013
kl 19:58:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/11 10:59:04
1
Vinnande bud
15/11 13:47:53
1
justering av budtak
16/11 18:29:11
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ossian Elgström
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Läs mer om Ossian Elgström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ossian elgström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
*
Ossian Elgström
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Läs mer om Ossian Elgström
nr 860 5238
Ossian Elgström
(1883-1950), Sverige
Gouache, Ossian Elgström (1883-1950), 1945, "Den helige Johannes", 53 x 38
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.000 kr |
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 november 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/11 10:59:04 | 1 | Vinnande bud |
| 15/11 13:47:53 | 1 | justering av budtak |
| 16/11 18:29:11 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ossian Elgström
Ossian Elgström, svensk mÃ¥lare född 1883, död 1950.Läs mer om Ossian Elgström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ossian elgström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22



