![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 5108529
*
nr 510 8529
Gouache
Lenght: ()
Max Larsen, fiskeläge, 23x56
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday February 25 2008
at 17:29:39
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/2 14:09:26
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn marin max larsen motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in a week
1 juli at 18:12
*
Gouache
nr 510 8529
Gouache
Lenght: ()
Max Larsen, fiskeläge, 23x56
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday February 25 2008 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
25/2 14:09:26 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn marin max larsen motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in a week
1 juli at 18:12