KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1731271
*
nr 173 1271
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Gouache , Kjell Löwenadler, 33x40
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
1.200 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 september 2002
kl 16:00:00
- Konstnär/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Läs mer om Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache kjell löwenadler konst svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:00
-
7204 Glasmålning
Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:50
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:51
*
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Läs mer om Kjell Löwenadler
nr 173 1271
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Gouache , Kjell Löwenadler, 33x40
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.200 kr |
| Såld: | 800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 september 2002 |
- Konstnär/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache kjell löwenadler konst svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:00 -
7204 Glasmålning
Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:50 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:51



