ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16197308
*
nr 1619 7308
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. Signed, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947, 38x33 cm, outer dimensions including frame: 57x50,
GOUACHE, Signerad, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947,38x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Droit De Suite
Estimate:
500
Auction date:
Monday May 13 2024
at 19:39:17
- Artist/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Read more about Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache paris svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22
*
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Read more about Karl-Göte Sernius Andersson
nr 1619 7308
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. Signed, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947, 38x33 cm, outer dimensions including frame: 57x50,
GOUACHE, Signerad, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947,38x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 500 |
| Auction date: |
Monday May 13 2024 |
- Artist/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.Read more about Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache paris svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22



