ART / Misc. paintings / Gouache 1068045
*
nr 106 8045
Gouache
Lenght: ()
Hjördis Lindbladh, 1954, 45x54
Droit De Suite
Estimate:
7000
Auction date:
Monday December 10 2001
at 17:30:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache hjördis lindbladh konst täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:00
-
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51
*
Gouache
nr 106 8045
Gouache
Lenght: ()
Hjördis Lindbladh, 1954, 45x54
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 7000 |
| Auction date: |
Monday December 10 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache hjördis lindbladh konst täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:00 -
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51



