KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7212109
*
nr 721 2109
Gunnar Nordström
(f. 1921), Sverige
Gouache, Gunnar Nordström (f. 1921), fiskmånglerska, 59x40
Kondition: oramad
Gunnar Nordström, svensk målare född 1921.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 oktober 2011
kl 18:05:57
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskmånglerska gouache gunnar nordström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:03
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:20
-
7166 Pastell
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:58
*
Gunnar Nordström
Kondition: oramad
Gunnar Nordström, svensk målare född 1921.
nr 721 2109
Gunnar Nordström
(f. 1921), Sverige
Gouache, Gunnar Nordström (f. 1921), fiskmånglerska, 59x40
Kondition: oramad
Gunnar Nordström, svensk målare född 1921.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 oktober 2011 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskmånglerska gouache gunnar nordström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:03 -
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:20 -
7166 Pastell
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:58



