![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 3503149
*
nr 350 3149
Gottfrid Olsson
(1890-1979), Sverige
Gouache, Gottfrid olsson, Hamnmotiv, 31 x 40
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 februari 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/2 12:47:14
1
Vinnande bud
28/2 14:31:19
2
1.300 kr
28/2 14:32:47
2
1.500 kr
28/2 14:49:43
2
1.700 kr
28/2 15:03:45
2
1.900 kr
- Konstnär/Designer
Gottfrid Olsson
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.
Läs mer om Gottfrid Olsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gottfrid olsson gouache hamnmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:00
-
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:40
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12
*
Gottfrid Olsson
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.
Läs mer om Gottfrid Olsson
nr 350 3149
Gottfrid Olsson
(1890-1979), Sverige
Gouache, Gottfrid olsson, Hamnmotiv, 31 x 40
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 februari 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/2 12:47:14 | 1 | Vinnande bud |
28/2 14:31:19 | 2 | 1.300 kr |
28/2 14:32:47 | 2 | 1.500 kr |
28/2 14:49:43 | 2 | 1.700 kr |
28/2 15:03:45 | 2 | 1.900 kr |
- Konstnär/Designer
Gottfrid Olsson
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.Läs mer om Gottfrid Olsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gottfrid olsson gouache hamnmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:00 -
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:40 -
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12