KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4264043
*
nr 426 4043
Gerhard Nordström
(f. 1925), Sverige
Gouache , Gerhard Nordström, "Vid vattenhålet" 43x30
Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 september 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/9 16:01:57
1
Vinnande bud
3/9 20:53:45
2
400 kr
- Konstnär/Designer
Gerhard Nordström
Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.
Läs mer om Gerhard Nordström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gerhard nordström gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9083 Gouache
Bengt Fredriksson, Sommarlandskap. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:44
*
Gerhard Nordström
Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.
Läs mer om Gerhard Nordström
nr 426 4043
Gerhard Nordström
(f. 1925), Sverige
Gouache , Gerhard Nordström, "Vid vattenhålet" 43x30
Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 september 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/9 16:01:57 | 1 | Vinnande bud |
3/9 20:53:45 | 2 | 400 kr |
- Konstnär/Designer
Gerhard Nordström
Gerhard Nordström, svensk mÃ¥lare och grafiker född 1925 i Lund.Läs mer om Gerhard Nordström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gerhard nordström gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9083 Gouache
Bengt Fredriksson, Sommarlandskap. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:44