KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 3326002
*
nr 332 6002
Claude Flavet
(f. 1940), Frankrike
Gouache , Flavet, 90x62
Claude Flavet, fransk bildkonstnär född 1940.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 18 oktober 2004
kl 16:00:00
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller claude flavet europa flavet frankrike fransk franska franskt gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22
*
Claude Flavet
Claude Flavet, fransk bildkonstnär född 1940.
nr 332 6002
Claude Flavet
(f. 1940), Frankrike
Gouache , Flavet, 90x62
Claude Flavet, fransk bildkonstnär född 1940.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 oktober 2004 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller claude flavet europa flavet frankrike fransk franska franskt gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22



