KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1328482
*
nr 132 8482
Gouache
Ewald Dahlskog, Hamnmagasin sign.33 50x63
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 mars 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache hamnmagasin sign konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:40
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 132 8482
Gouache
Ewald Dahlskog, Hamnmagasin sign.33 50x63
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 2.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 mars 2002 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache hamnmagasin sign konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:40 -
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12