Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1637387



*

nr 163 7387


Gouache

Axel Hilleström, Kust, 1906, 16 x 26


Utrop:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 augusti 2002
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/7 13:13:13 1      ledande budet*


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell axel hilleström gouache konst kust kustmotiv landskap landskapsmotiv landskapsmåleri täckfärg vatten vattenfärg
  • 5282 Fotokonst
    Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:00
  • 7204 GlasmÃ¥lning
    Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:50
  • 6342 Porslinstavla
    Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr