FURNITURE / Chairs and Stools / FÃ¥töljer 3817111

nr 381 7111

Fåtöljer

Lenght: ()

1 par, Rokoko, (skador)

10000

SEK 10800

Monday October 10 2005
at 16:00:00

10/10 13:09:18 1      hidden*

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.