Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 16894088



*

nr 1689 4088


Fat

+ sockerskål+ såsskål, nysilver. Längd: 17-35 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 mars 2025
kl 19:16:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/3 13:19:20 1      100 kr
21/3 14:55:59 2      500 kr
24/3 17:44:59 3      250 kr
24/3 17:44:59 2      300 kr (Budbetjänt)
24/3 19:11:05 1      350 kr
24/3 19:11:05 2      400 kr (Budbetjänt)
24/3 19:11:21 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat nysilver pläter silver sockerskål såsskål ädelmetall
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8235 Glas
    3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:03
  • 8218 SkÃ¥l
    + fat, Glas, etsad dekor. Diameter: 22 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:30
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8250 SockerskÃ¥lar
    på fot 2 st, + fat på fot ns. Höjd: 18-38 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr