Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Litografier / Färglitografi 6892007



*

nr 689 2007


Peder Duke

(1938-2003), Sverige


Färglitografi , Peder Duke (1938-2003), 1984, Komposition, 77/150, 48 x 66


Peder Duke, född 1938 i Stockholm, död 2003, svensk målare och tecknare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

750 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 mars 2011
kl 19:44:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/2 01:17:36 1      700 kr
27/3 18:38:01 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 28 mar

Svenska Grafiker

På tema Svenska Grafiker har vi samlat grafiker som Anders Zorn, Madeleine Pyk, Karl Axel Pehrson, Roland Svensson, Bengt Lindström, Slas, Harald Sallberg, Axel Tallberg och med flera.



Läs mer om Svenska Grafiker

  • Konstnär/Designer

Peder Duke

Peder Duke, född 1938 i Stockholm, död 2003, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Peder Duke
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik komposition litografi litografier litografiskt blad peder duke svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6448 Färglitografi
    Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numre..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:32
  • 6449 Färglitografi
    Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:38
  • 6690 Färglitografi
    Ebba Kristina Wingårdh (f. 1962), Sverige. "De va ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr